Prava potrošača u Srbiji

Osnovna prava potrošača u Republici Srbiji su regulisana u članu 2 Zakona o zaštiti potrošača i ona su sledeća:

  • Zadovoljavanje osnovnih potreba

    Dostupnost najnužnijih roba i usluga, kao što su hrana, odeća, obuća i stambeni prostor, zdravstvena zaštita, obrazovanje i higijena
  • Bezbednost

    Zaštita od robe i usluga koje su opasne po život, zdravlje, imovinu ili životnu sredinu ili robe čije je posedovanje ili upotreba zabranjena
  • Obaveštenost

    Raspolaganje tačnim podacima koji su neophodni za razuman izbor ponuđene robe i usluga
  • Izbor

    Mogućnost izbora između više roba i usluga po pristupačnim cenama i uz odgovarajući kvalitet
  • Učešće

    Zastupljenost interesa potrošača u postupku donošenja i sprovođenja politike zaštite potrošača i mogućnost da preko udruženja i saveza udruženja za zaštitu potrošača bude zastupljen u postupku usvajanja i sprovođenja politike zaštite potrošača
  • Pravnu zaštitu

    Zaštita prava potrošača u zakonom predviđenom postupku u slučaju povrede njegovog prava i naknada materijalne i nematerijalne štete koju mu prouzrokuje trgovac
  • Edukaciju

    Sticanje osnovnih znanja i veština neophodnih za pravilan i pouzdan izbor proizvoda i usluga, kao i znanja o osnovnim pravima i dužnostima potrošača i načinu njihovog ostvarivanja
  • Zdravu i održivu životnu sredinu

    Život i rad u sredini koja nije štetna za zdravlje i dobrobit sadašnje i budućih generacija, pravovremeno i potpuno informisanje o stanju životne sredine

Takođe, jedno od osnovnih prava potrošača je i pravo na na saobraznost robe ili usluge, koje pravo je regulisano trenutno važećem Zakonom o zaštiti potrošača od člana 49 do člana 52. U skladu sa članom 49 stav 2 Zakona o zaštiti potrošača, smatra se da je roba saobrazna ugovora u slučaju:

  • Ako odgovara opisu koji je dao prodavac i ako ima svojstva robe koju je prodavac pokazao potrošaču kao uzorak ili model

  • Ako ima svojstva potrebna za naročitu upotrebu za koju je potrošač nabavlja, a koja je bila poznata prodavcu ili mu je morala biti poznata u vreme zaključenja ugovora

  • Ako ima svojstva potrebna za redovnu upotrebu robe iste vrste

  • Ako po kvalitetu i funkcionisanju odgovara onome što je uobičajeno kod robe iste vrste i što potrošač može osnovano da očekuje s obzirom na prirodu robe i javna obećanja o posebnim svojstvima robe data od strane prodavca, proizvođača ili njihovih predstavnika, naročito ako je obećanje učinjeno putem oglasa ili na ambalaži robe

U slučaju nesaobraznosti potrošač, u skladu sa članom 51 stav 1 Zakona o zaštiti potrošača, ima pravo da zahteva od prodavca da otkloni nesaobraznost, bez naknade, opravkom ili zamenom ili da zahteva odgovarajuće umanjenje cene ili da raskine ugovor u pogledu te robe.

Potrošač uživa različita prava, prema Zakonu o zaštiti potrošača, dok su ona različite sadržine u zavisnosti od vrste zaključenih ugovora, kao i predmeta takvih ugovora

Maksimalan rok isporuke robe, kao i pružanje usluga na osnovu zaključenog ugovora između trgovca i potrošača je 30 dana od dana zaključenja samog ugovora.

Naravno, ugovorne strane mogu da ugovore i druge kraće ili duže rokove isporuke, međutim svakako je zakonski maksimum propisan Zakonom o zašititi potrošača.

U skladu sa članom 27 stav 1 Zakona o zaštiti potrošača, potrošač ima pravo da odustane od ugovora zaključenog na daljinu ili izvan poslovnih prostorija u roku od 14 dana, bez navođenja razloga.

Potrošač ostvaruje pravo na odustanak od ugovora, na taj način što daje izjavu o odustanku,na propisanom obrascu ili na bilo koji drugi nedvosmislen način.

U skladu sa članom 28 stav 1 Zakona o zaštiti potrošača, rok od 14 dana, kod ugovora o pružanju usluga, počinje da teče od dana zaključenja ugovora između trgovca I potrošača, dok kod ugovora o prodaji robe rok od 14 dana kreće da teče od dana kada roba dospe u državinu potrošača.

U skladu sa članom 33 stav 1 Zakona o zaštiti potrošača, trgovac je dužan da bez odlaganja izvrši povraćaj uplata koje je primio od potrošača, uključujući i troškove isporuke, a najkasnije u roku od 14 dana od dana kada je primio obrazac za odustanak.

Trgovac vrši povraćaj koristeći ista sredstva plaćanja koja je potrošač koristio u prvobitnoj transakciji, osim ako se potrošač nije izričito saglasio sa korišćenjem drugog sredstva plaćanja i pod uslovom da potrošač zbog takvog povraćaja ne snosi nikakve troškove.

Dok u skladu sa članom 34 stav 1 Zakona o zaštiti potrošača, potrošač je dužan da vrati robu trgovcu ili licu ovlašćenom od strane trgovca, bez odlaganja, a najkasnije u roku od 14 dana od dana kada je poslao obrazac za odustanak.

Takođe, naglasili bismo da potrošač troškove vraćanja robe, osim ako se trgovac saglasio sa tim da ih on snosi ili ako nije prethodno obavestio potrošača da je potrošač u obavezi da ih plati.

Imajući u vidu da se na teritoriji Republike Srbije primenjuje Zakon o elektronskoj trgovini („Sl. glasnik RS“, br. 41/2009, 95/2013 i 52/2019), te da isti reguliše nadzor nad pravnim i fizičkim licima koja obavljaju trgovinu putem interneta, u članu 21 Zakona o elektronskoj trgovini, određeno je da nadzor nad primenom zakona vrši ministarstvo nadležno za poslove trgovine i usluga, odnosno ministarstvo nadležno za poslove elektronskih komunikacija i informacionog društva.

Nadležna ministarstva nadzor nad primenom zakona vrše preko tržišnih inspektora, odnosno inspektora za usluge informacionog društva. U slučaju bilo kakvih nedoumica, kontaktirajte nadležne ustanove.

Da li ste znali?

Srbija ima najveću populaciju od svih CEFTA tržišta.

Saznaj više

Newsletter pretplata

Dobijajte obaveštenja kada sledeći modul postane dostupan

.

Legal disclaimer: This geographical map is for informational purposes only and does not constitute recognition of international boundaries or regions; GIZ makes no claims concerning the validity, accuracy or completeness of the maps nor assumes any liability resulting from the use of the information therein.

North Macedonia

Stanovništvo 2057680
Stanovništvo od 16-64 godine 13992.22
Korišćenje interneta 85.3%
Internet kupci 53.5%
Valuta Macedonian denar
BDP po glavi stanovnika, PPP 21304.5

Albania

Stanovništvo 2777690
Stanovništvo od 16-64 godine 1861052
Korišćenje interneta 83.1%
Internet kupci 38.5%
Valuta Albanian lek
BDP po glavi stanovnika, PPP 19496.20

Serbia

Stanovništvo 6664450
Stanovništvo od 16-64 godine 43318.93
Korišćenje interneta 85.36%
Internet kupci 64.18%
Valuta Serbian dinar
BDP po glavi stanovnika, PPP 25061.9

Kosovo

Stanovništvo 1761980
Stanovništvo od 16-64 godine 11981.46
Korišćenje interneta 90%
Internet kupci 51%
Valuta European euro
BDP po glavi stanovnika, PPP 14971.20

Bosnia & Herzegovina

Stanovništvo 3233530
Stanovništvo od 16-64 godine 21664.65
Korišćenje interneta 83.38%
Internet kupci 41.31%
Valuta Bosnia and Herzegovina convertible mark
BDP po glavi stanovnika, PPP 20950.20

Moldova

Stanovništvo 2538890
Stanovništvo od 16-64 godine 17264.45
Korišćenje interneta 76%
Internet kupci 34%
Valuta Moldovan leu
BDP po glavi stanovnika, PPP 15719

Montenegro

Stanovništvo 617210
Stanovništvo od 16-64 godine 4011.87
Korišćenje interneta 88.36%
Internet kupci 32.13%
Valuta European euro
BDP po glavi stanovnika, PPP 28324.6

Resursni i informativni centar o ključnim aspektima e-trgovine za sve članice CEFTA

ECOMMERCE FOR ALL

Saznaj više Pogledajte sve podatke o e-trgovini
* Ova oznaka ne prejudicira stavove o statusu i u skladu je sa Rezolucijom SBUN 1244 i Mišljenjem Međunarodnog suda pravde o proglašenju nezavisnosti Kosova.

Implementator u Srbiji